Според проучване на университета в Бристол (Обединено кралство), публикувано в Nature Geoscience, екстремните температури и някои процеси в тектоничните плочи могат да доведат до образуването на „суперконтинент“, наречен Pangea Ultima. Това може да се случи в рамките на 250 милиона години, което ще доведе до изчезването на голяма част от бозайниците (включително и хората).
За извършване на това изследване е използван климатичен модел от метеорологичната служба в Обединеното кралство, който показва, че познатите ни континенти ще се слеят, образувайки един голям континент.
Условията за живот на новата Земя ще бъдат много различни от това, което познаваме – с висока влажност по бреговете и изключително суха централна част. Глобалните температури ще се повишат с 15ºC, връщайки планетата ни към екстремните климатичните условия от Перм-Триас периода, преди 260 милиона години.
Принудителното и продължително съществуване при температури между 40ºC и 70ºC би било невъзможно за човешкия организъм, което ще доведе до бързото изчезване на нашия вид.
Промените ще засегнат всички екосистеми, но най-пагубни ще бъдат за бозайниците. Да, те са успели да се адаптират в прехода към по-ниски температури в ледената епоха, но аклиматизацията към топлинно повишение е много по-бавна. Pangea Ultima ще се окаже голямо предизвикателство за оцеляването на бозайниците.
Поради липсата на растителност в суперконтинента ще има недостиг на хранителни ресурси. Според проучването растенията растенията се стресират при топлинен режим от 40ºC, а при 60ºC настъпва прогресивно гниене.
„Ние сме доминиращият вид, но Земята и нейният климат решават колко дълго ще продължи това. Засега можем само да гадаем какво ще се случи, когато тези промени настъпят. Може би ще изчезнем, а новият доминиращ вид най-вероятно ще бъде нещо напълно различно от нас, хората“, казва ръководителят на проучването, Александър Фарнсуърт.
Добрата новина е, че от Pangea Ultima ни делят милиони години.