Airbus отлага разработването на нови водородни самолети

5/5 - (1 глас)

 

Airbus

Airbus заяви в петък, че отлага плановете си за разработване на търговски самолет, задвижван с водород, до средата на следващото десетилетие.

Забавянето бележи неуспех в амбициите на компанията да бъде пионер във внедряването приемането на водородно гориво. Airbus се стреми да намали емисиите, цел, която е силно подкрепяна от главния изпълнителен директор  Гийом Фори.

Airbus не даде нов график за проекта, но от синдиката Force Ouvriere казаха, че персоналът е бил уведомен по-рано тази седмица, че технологията изостава от 5 до 10 години от графика за пълно внедряване – 2035 г..

„Водородът има потенциала да бъде преобразуващ енергиен източник за авиацията“, казват от Airbus.

„Ние обаче осъзнаваме, че разработването на водородна екосистема – включително инфраструктура, производство, дистрибуция и регулаторни рамки – е огромно предизвикателство, което изисква глобално сътрудничество и инвестиции.“

Представители на Airbus коментират, че планът за производство на самолет, задвижван с водород – най-вероятно турбовитлов – за 100 души, е само малка част от плана за достигане на нетни нулеви емисии до 2050 г..

Към момента авиационната индустрия разчита главно на устойчивото авиационно гориво (SAF) в борбата за адаптация към новите екологични реалности, като същевременно се твърди, че доставките от енергийни фирми остават оскъдни.

Анализаторите коментират, че атрактивният проект на Airbus е спомогнал да се смекчат политическите опасения относно въздействието на авиацията върху емисиите в някои европейски страни, като същевременно е отключил така необходимото финансиране за сектора по време на кризата с COVID-19.

Airbus последователно поддържа, че водородът ще си проправи път в авиационната екосистема под някаква форма през следващите десетилетия и че Европа трябва да поеме водеща роля. Инициативата контрастира с по-скептичния подход на Boeing, който изрази опасения относно последиците за безопасността и техническата готовност.

Някои екологични организации твърдят, че водородът ще има екологична цена поради енергията, използвана за производството му.

Решението за спиране на водородния проект, наречен ZEROe, идва седмица след като Airbus Helicopters се отказа от плановете си за изграждане на превозно средство за градска мобилност, наречено CityAirbus NextGen, поради несигурност относно развитието на технологията за батерии.

Ройтерс

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Следваща публикация

Въздействието от спирането на доставките на руски газ в Европа

пн фев. 10 , 2025
243 Началото на 2025 г. бележи повратна точка в енергийните отношения между Европа и Русия. […]
руски газ

Може да ви интересува

test 66